EÚ rozšírila výcvikovú misiu pre Somálsko o ďalšie dva roky

Brusel 22. januára (TASR) – Európska únia predĺžila mandát pre svoju vojenskú výcvikovú misiu v Somálsku (EUTM Somalia) o ďalšie dva roky, do konca marca 2015, uviedol dnes úrad vysokej komisárky pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej.

Výcviková misia v Somálsku bude pokračovať vo svojich doterajších úlohách, posilňovaní somálskych armádnych zložiek, ktoré by v konečnom dôsledku mali prebrať zodpovednosť za bezpečnostnú situáciu v tejto politicky nestabilnej krajine. Podľa vývoja situácie v Somálsku však výcviková misia EÚ môže meniť svoje priority.

Pomoc európskych vojenských expertov bude aj naďalej poskytovaná pre somálske ministerstvo obrany a vedenie somálskej armády, v podobe poradenstva a odborného výcviku a školenia.

"Výcviková misia EÚ v Somálsku poskytla obrovskú pomoc pre somálske ozbrojené zložky. Všetci tí, ktorí prešli výcvikom odborníkov z EÚ, podávajú veľmi rozdielne výkony v teréne," uvádza v stanovisku šéfky európskej diplomacie.

Výcviková misia EÚ pre Somálsko sa bude postupne sťahovať z doterajšieho cvičného tábora Bihanga v Ugande na somálske územie, v závislosti od bezpečnostných podmienok. Veliteľom výcvikovej misie bude írsky generál Gerald Aherne, pričom EÚ odhaduje náklady na predĺženú misiu na 11,6 miliónov eur.

Výcviková misia EÚ pre Somálsko sa začala v roku 2010 a doteraz viedla k odbornej príprave okolo 3000 somálskych vojakov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh