Rozširovanie bude podľa Moratinosa jednou z priorít Španielska

Madrid 8. januára (TASR) – Španielsko by chcelo v nadchádzajúcom polroku, počas ktorého bude predsedať Európskej únii, otvoriť štyri kapitoly v prístupových rokovaniach s Tureckom. Uviedol to dnes španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos, podľa ktorého bude otázka rozširovania EÚ jednou z priorít zahraničnej politiky španielskeho predsedníctva.

Madrid sa pritom chce zamerať na Chorvátsko, Turecko a Island, ako aj na západný Balkán. V súvislosti s Macedónskom šéf španielskej diplomacie verí, že sa podarí dosiahnuť pokrok pri riešení sporu s Gréckom týkajúceho sa názvu krajiny.

Moratinos takisto zdôraznil, že Španielsko chce pristupovať veľmi konštruktívne ku Kosovu, avšak bez toho, aby zmenilo svoj postoj voči tejto krajine. Španielsko je jedným z piatich štátov EÚ, ktoré neuznali nezávislosť Kosova a na tejto pozícii sa nič meniť nebude. Na konferenciu o západnom Balkáne, ktorá sa uskutoční počas španielskeho predsedníctva, budú však podľa Moratinosa pozvaní aj kosovskí predstavitelia.

Minister vyjadril tiež presvedčenie, že sa podarí čoskoro nájsť riešenie dlhoročného konfliktu medzi gréckou a tureckou časťou Cypru.

Španielsko sa chce rovnako venovať rozvíjaniu európskej susedskej politiky. Obavy z toho, že sa vzhľadom na svoju geografickú polohu bude v tejto oblasti orientovať predovšetkým smerom na krajiny susediace s EÚ na juhu a bude zanedbávať východných susedov únie, Moratinos odmietol ako neopodstatnené.

Španielsky minister takisto avizoval, že Madrid sa angažuje a bude naďalej pracovať na tom, aby sa čo najskôr obnovili rokovania o blízkovýchodnom mierovom procese.

Počas nadchádzajúcich šiestich mesiacov by Španielsko chcelo tiež vidieť pokrok v spolupráci s Latinskou Amerikou, ktoré podľa Moratinosa doteraz nebola v centre pozornosti EÚ. Dôsledky nedostatočného politického dialógu s Brazíliou sa ukázali aj na decembrovej kodanskej konferencii o klimatických zmenách.

Platí to však aj o rokovaniach s USA, Indiou a Čínou, kde sa politické rokovania nechali na poslednú minútu. EÚ sa podľa Moratinosa pripravila ne kodanskú schôdzu dobre na technickej úrovni, ale nie na politickej. Do nadchádzajúcich rozhovorov o klimatických zmenách chce preto intenzívnejšie zapojiť ministrov zahraničných vecí a nielen šéfov rezortov životného prostredia.

"Myslím, že musíme zmeniť metódu rokovaní. Dohoda, o ktorú sa tu snažíme, je politickou dohodou," pripomenul španielsky minister.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab