Rumunsko sa môže pridať do Schengenského priestoru, Bulhari ešte nie

Brusel 24. februára (TASR) – Rumunsko je pripravené byť súčasťou Schengenského priestoru, no Bulharsku ešte chýba niekoľko krokov, aby sa mohlo zaradiť medzi krajiny, ktoré nemajú medzi sebou obmedzenia pre voľný pohyb osôb. Oznámilo to v oficiálnom vyhlásení maďarské predsedníctvo v Rade Európskej únie.

"Rumunsko ukončilo technické prípravy vo všetkých oblastiach, potrebných pre hodnotené kapitoly legislatívneho balíka pre Schengen. Bulharsku ešte chýba jedna kapitola kritérií," píše sa v komuniké predsedníctva.

Pôvodný termín prijatia najmladších členov Európskej únie – marec sa už len ťažko podarí dodržať a reálnym termínom je tak október, aj keď Maďarsko považuje "prístup oboch krajín ešte počas predsedníctva za svoju prioritu".

Nemecko počas dnešných rokovaní ministrov vnútra navrhlo aj alternatívu s prispôsobením sa Schengenu na letiskách Rumunska a Bulharska už skôr, kým na pozemných hraniciach by zostali kontroly, až kým obe krajiny nesplnia všetky podmienky. Tento návrh však dostatočný počet ministrov členských krajín nepodporilo.

Do Schengenského priestoru patrí momentálne 27 krajín, z členských štátov únie sú mimo priestoru Británia, Írsko a Cyprus, naopak jeho súčasťou sú nečlenské krajiny EÚ Island, Nórsko a Švajčiarsko.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh