EÚ sa na budúci týždeň chystá prijať pozmenenú protitabakovú smernicu

Brusel 13. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) by mala na budúci týždeň v stredu (19. 12.) prijať nový návrh smernice o tabaku, v ktorom nastanú najväčšie zmeny v podobe výstrah o škodlivosti tabakových výrobkov na zdravie na obaloch cigaretových škatuliek a v sprísnení pravidiel na používanie aróm a prísad pridávaných do tabakovej zmesi.

Navrhovateľom novej tabakovej smernice je nový komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Tonio Borg.

"Ak všetko pôjde podľa predpokladov, protitabaková smernica bude prijatá na budúcu stredu," uviedol dnes Borgov hovorca Frederic Vincent. Podľa vyjadrenia hovorcu EK navrhuje výraznú zmenu podoby cigaretových škatuliek, na ktorých budú okrem iného výstrahy o škodlivosti tabaku na zdravie ešte výraznejšie ako doteraz.

Podľa zdrojov z diplomatického prostredia EK sú takzvané vnútroslužobné diskusie o novej protitabakovej smernici v poslednom štádiu príprav.

Komisia sa snaží urobiť poriadok najmä čo sa týka legislatívy o používaní aromatických látok v tabaku, keďže posledná zákonná úprava s celoeurópskou platnosťou v tejto oblasti je z roku 2001. Nové predpisy sa takisto majú týkať aj obmedzenia niektorých prísad, ktoré sú bežnou súčasťou cigariet.

Dôvodom na legislatívne zmeny je skutočnosť, že od roku 2001 sa situácia na tomto trhu výrazne zmenila. Niektoré cigaretové prísady sú v niektorých členských krajinách EÚ povolené a v iných zakázané. Komisia chce prostredníctvom novej smernice vniesť poriadok do tejto oblasti.

Prijatie revidovanej protitabakovej smernice už bolo oznámené viackrát, ale zakaždým došlo k jej odloženiu. Príprava tohto legislatívneho opatrenia pripravila o miesto v EK bývalého komisára pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Johna Dalliho. Ten v októbri tohto roka odstúpil z funkcie pre to, že neoznámil skutočnosti o korupčnej afére, ktorej cieľom bolo pozmenenie protitabakovej smernice s dôrazom na zákaz šnupacieho tabaku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl