EÚ sa novými sankciami voči Sýrii zameria aj na lode a lietadlá

Brusel 23. júla (TASR) – Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes dohodli na potrebe zavedenia nových sankcií voči sýrskej vláde. Teraz sa reštrikcie budú vzťahovať už aj na lodiarske spoločnosti, ktoré by mohli prepravovať zbrane do vojnou poznačenej krajiny a na sýrske letecké spoločnosti.

"Naše sankcie by nikdy nemali byť podceňované," uviedla v tejto súvislosti šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová, ktorá predsedá dnešnej Rade EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli. A dodala, že únia bude aj naďalej pokračovať v reštriktívnom tlaku na Sýriu.

Nové kolo sankcií pridá na čierny zoznam EÚ zakazujúci cestovanie v priestore EÚ a zmrazenie aktív ďalších dvanásť osôb, ktoré sú úzko späté s vládou prezidenta Bašára Asada. Okrem toho sa sankcie rozšíria aj na sýrske lode, ktoré sú podozrievané z toho, že pašujú zbrane a porušujú tak uvalené zbrojné embargo. Do tretice sú nové sankcie zamerané na lietadlá sýrskej leteckej spoločnosti, ktoré už nebudú môcť pristávať na letiskách členských krajín EÚ.

Na pozadí schvaľovania sankcií, viacerí ministri už celkom otvorene hovorili o potrebe pomôcť postasadovskej Sýrii. Šéf švédskej diplomacie Carl Bildt pre médiá uviedol, že Asadov režim určite padne, aj keď je ťažké povedať kedy, a Sýria sa ocitne vo veľmi zložitej situácii. A preto sa EÚ musí už teraz zamerať na to, ako bude vedieť pomôcť Sýrii, až tento okamih nastane.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh