EÚ sa v rámci nových sankcií údajne chystá zakázať dovoz tovarov z Krymu

Brusel 19. júna (TASR) – Európska únia (EÚ) sa chystá zakázať dovoz tovarov z polostrova Krym ako ďalšiu formu sankcií v odpovedi na nelegálnu anexiu polostrova Ruskou federáciou. Uviedol to európsky internetový denník EUobserver s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje EÚ.

Zákaz, o ktorom by mali rozhodnúť ministri zahraničných vecí členských štátov únie počas nadchádzajúceho pondelňajšieho (23.6) stretnutia v Luxemburgu, by postihol predovšetkým dovoz vína z tejto oblasti. Nemenované diplomatické zdroje naznačili, že toto sankčné opatrenie má podporu všetkých 28 členských krajín EÚ.

Na predchádzajúcom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v polovici mája európski diplomati v reakcii na prehlbovanie ukrajinskej krízy rozšírili predošlý zoznam sankcií, keď na „čierny zoznam“ pridali ďalších 13 osôb a dve firmy so sídlom na Kryme.

Doteraz únia uvalila sankcie v podobe zmrazenia víz, účtov a majetku na 61 ruských a ukrajinských občanov, vrátane proruských separatistických lídrov z východnej Ukrajiny. Doteraz však predstavitelia EÚ neprikročili k silnejšej forme sankcií v podobe priameho zasiahnutia niektorých sektorov ruskej ekonomiky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vjo