EÚ: Schulz zdôraznil význam europarlamentu v oblasti boja za ľudské práva

Brusel/Štrasburg 10. decembra (TASR) – Európsky parlament sa vždy snažil presadzovať a stanovovať ambiciózny program v oblasti ľudských práv v Európskej únii, uviedol dnes pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa ľudských práv predseda legislatívneho orgánu EÚ Martin Schulz.

Na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu pripomenul, že v deň zádušnej omše na počesť Nelsona Mandelu vzdáva svet hold jednému z najväčších bojovníkov v oblasti ľudských práv všetkých čias.

Okrem toho Schulz konštatoval, že či sa pozrieme na udeľovanie Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorú udeľuje EP, alebo na financovanie činností v oblasti ľudských práv z rozpočtu EÚ, začleňovanie doložiek o ľudských právach do uzatváraných obchodných dohôd, alebo vytvorenie postu osobitného zástupcu EÚ pre ľudské práva, Európsky parlament vždy presadzoval a stanovoval ambiciózny program v oblasti ľudských práv v Európskej únii.

"Ale dokonca aj v Európe sú základné práva vystavované útokom. Hospodárska a finančná kríza uvrhla milióny Európanov do chudoby. To podkopalo schopnosť verejných inštitúcií poskytovať základné služby a rozšírilo priepasť medzi bohatými a chudobnými," upozornil Schulz.

Porušovanie ľudských práv podľa predsedu EP pokračuje v nezmenšenej miere po celom svete a aj v európskom blízkom susedstve – či už na juhu, alebo na východe. Dodal, že mladí ľudia, ktorí boli hnacou silou tzv. arabskej jari, sú cieľom zastrašovania a väznenia, pričom občianske slobody boli opäť obmedzené.

Schulz poznamenal, že zahraničná politika EÚ musí výrazne zlepšiť svoj program v oblasti ľudských práv a nájsť viac inovačných a priamych spôsobov, ako podporiť tých, ktorí sú vystavení porušovaniu ľudských práv a občianskych slobôd na celom svete.

Predseda EP dodal, že dnes je 20. výročie vzniku úradu vysokého komisára pre ľudské práva a vzdal hold všetkým pracovníkom a dobrovoľníkom v rámci medzinárodných organizácií a občianskej spoločnosti, ktorí bojujú za rešpektovanie ľudských práv v Európe a vo svete.

Europarlament bude v stredu hlasovať o výročnej správe o stave ľudských práv a demokracie vo svete za rok 2012 a o politike Európskej únie v tejto oblasti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem