EÚ schválila ďalších 58 miliónov eur pre deti sýrskych utečencov v Libanone

Brusel 10. septembra (TASR) – Európska komisia schválila dnes nové finančné prostriedky vo výške 58 miliónov eur pre Libanon. Cieľom dodatočnej finančnej pomoci je tlmiť vplyv vysokého prílevu utečencov zo Sýrie.

Schválená suma bude mať na zreteli strednodobé a dlhodobé potreby utečencov zo Sýrie v hostiteľských komunitách v Libanone. Pôjde najmä o zabezpečenie vzdelávania a základných služieb pre deti utečencov.

Ide o prostriedky z nedávno ohláseného komplexného balíka pomoci EÚ, ktorý poskytuje dodatočných 400 miliónov eur na potreby ľudí a komunít trpiacich dôsledkami sýrskej krízy.

"EÚ sa zaviazala k politickému riešeniu situácie, ktoré povedie k jednotnej, inkluzívnej a demokratickej Sýrii. Súčasne bude EÚ aj naďalej dodržiavať svoj záväzok a ako najväčší darca poskytovať pomoc a podporu ľuďom v núdzi," uviedla v tejto súvislosti šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Eurokomisár zodpovedný za rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle spresnil, že nová finančná podpora je súčasťou komplexnej reakcie EÚ na náhle potreby utečencov v Libanone. Dodal, že únia bude aj naďalej podporovať svojich partnerov v tejto ťažkej situácii, keď najmä deti utečencov sú krízou obzvlášť postihnuté.

"Tým, že môžu chodiť do školy a do škôlky spolu so svojimi libanonskými susedmi, sa snažíme vrátiť trochu normálnosti do ich každodenného života," uviedol Füle.

Väčšia časť zo sumy (40 miliónov eur) pôjde na školské a predškolské potreby pre deti a dospievajúcu mládež sýrskych utečencov. Druhá časť (18 miliónov eur) je určená hostiteľským komunitám na zlepšenie miestnej základnej infraštruktúry (vodovody, kanalizácia, odpadky) a na podporu miestnej ekonomiky, s tvorbou pracovných miest a posilnením sociálnej podpory zameranej na predchádzanie konfliktom a podporu ohrozených osôb.

Celková suma vo forme humanitárnej a nehumanitárnej pomoci EÚ pre Libanon v súvislosti s krízou v Sýrii sa vyšplhala na 235 miliónov eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon