EÚ schválila vyslanie civilnej misie do Líbye, má jej pomôcť s ochranou hraníc

Brusel 22. mája (TASR) – Vlády Európskej únie schválili dnes novú civilnú misiu, ktorá má pomôcť posilniť hranice Líbye. Jej vyslanie je naplánované na jún, informovala agentúra DPA.

"EUBAM Líbya je významná misia pre Líbyu a celý región, ale aj pre bezpečnosť hraníc EÚ," uviedla šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová.

Líbya má po zvrhnutí bývalého vodcu Muammara Kaddáfího koncom roku 2011 plné ruky práce so zmenou politického režimu a má problémy s kontrolou svojich hraníc, ktoré merajú tisíce kilometrov a prechádzajú púšťou a po pobreží. Experti sú presvedčení, že cez tieto hranice sa pašujú zbrane do krajín ako je Mali a rozdúchavajú tam konflikt.

Experti EÚ pomôžu vycvičiť pohraničníkov severoafrickej krajiny a budú im pomáhať vybudovať "udržateľnú stratégiu integrovaného manažmentu hraníc", uviedla EÚ vo vyhlásení. Súčasťou ich misie bude tiež manažment tokov migrantov s dôrazom na ľudské práva a širšiu reformu vlády zákona.

Misia EÚ dostala zatiaľ mandát na dva roky a očakáva sa, že náklady na ňu v prvom roku dosiahnu asi 30 miliónov eur. Bude mať do 110 medzinárodných pracovníkov, ktorých povedie šéf fínskych colníkov Antti Hartikainen, napísala DPA.

3 žab gon