Šéf europarlamentu odsúdil útoky radikálov na pochod homosexuálov v Srbsku

Brusel 12. októbra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek dnes ostro odsúdil akcie radikálov v Srbsku, ktorí útokmi narušili pochod homosexuálov Gay Pride a zapríčinili aj zranenia policajtov strážiacich pochodujúci dav.

"Európsky parlament chce potvrdiť svoje odmietanie homofóbie, nech sa deje v rámci Európskej únie alebo mimo nej. Násilie nemalo nič spoločné s pochodom, ale so skupinou chuligánov, ktorí chceli len ubližovať. Homofóbia je namierená proti ľudskej dôstojnosti a spochybňuje fundamentálne práva, preto musí byť odsúdená. Chcem poďakovať príslušným orgánom v Srbsku, že ochránili občanov od ďalších prejavov násilia," vyjadril sa prostredníctvom oficiálneho komuniké Buzek.

Proti pochodu homosexuálov protestovalo ticho či agresívne vyše 20.000 ľudí, v srbskom hlavnom meste zasahovalo aj 5000 policajtov.

Prevažne mladí muži, ktorých sčasti viedli duchovní, demolovali autá, ničili obchody, vytrhávali dopravné značenia a podpaľovali odpadkové koše. Polícia použila slzotvorný plyn, aby rozohnala masy ľudí na rôznych miestach v centre mesta. Približne 50 policajtov utrpelo zranenia, informovali nemocnice.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar