Šéfovia diplomacií budú v stredu mimoriadne rokovať o Egypte

Brusel 19. augusta (TASR) – Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie v stredu mimoriadne zasadnú v Bruseli s cieľom diskutovať o tom, ako zatlačiť na egyptskú vládu, aby našla kompromis so stúpencami zosadeného prezidenta Muhammada Mursího. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Niekoľko európskych vlád v uplynulých dňoch varovalo, že Európa môže obmedziť finančnú pomoc Egyptu. Iné sa ale podľa nemenovaných diplomatov zdráhajú pristúpiť ku krokom, ktoré by tvrdo zasiahli skôr bežnú populáciu než vládu.

V hre môže byť podľa Reuters až päť miliárd eur vo forme grantov a pôžičiek, ktoré vlani sľúbila Egyptu Európska únia, jej členské vlády a medzinárodné finančné inštitúcie. Podľa BBC sa predmetom diskusií môže stať aj prípadné zbrojné embargo voči Egyptu.

Schopnosť EÚ vyvinúť okamžitý ekonomický tlak na Káhiru je však obmedzený, konštatuje Reuters. Veľkú časť pomoci totiž už Brusel zastavil z dôvodu "nedostatočných demokratických reforiem". Podľa agentúry ale existuje nádej, že ďalšie obmedzenie pomoci pomôže ukončiť krvavé zásahy vládnych síl proti Mursího stúpencom. Pri násilnostiach prišlo o život už približne 800 ľudí.

1 dod rsc