EÚ si 26. septembra pripomína Európsky deň jazykov a jazykovej rozmanitosti

Brusel 25. septembra (TASR) – Európska komisia dnes pripomenula, že v rámci Európskeho dňa jazykov a jazykovej rozmanitosti budú od piatka na najbližších šesť týždňov prichystané mnohé podujatia, ktoré chcú zdôrazniť viacjazyčnosť a jazykovú rozmanitosť Európanov.

K zaujímavým akciám patrí tematický európsky koktailový bar v Budapešti, viacjazyčné koncerty v Záhrebe a vo Vilniuse, akcia „speak“ dating v Prahe, putovná výstava v Paríži o prekladoch Homérovej Odysey či jazykové minikurzy v berlínskych knižniciach. Zastúpenia Európskej komisie v členských štátoch organizujú alebo podporujú mnohé ďalšie akcie.

K podujatiam pri príležitosti Európskeho dňa jazykov patria aj odborné semináre pre učiteľov a prekladateľov v Aténach, Berlíne, Bratislave, Dubline, Gdansku, Helsinkách, Kodani, Lisabone, Nikózii, Rige, Štokholme, Tallinne a vo Viedni.

Do tohto kontextu zapadá aj konferencia vo Florencii, ktorú pod záštitou talianskeho predsedníctva v EÚ organizuje Európska komisia v spolupráci s asociáciou Accademia della Crusca. Konferencia má názov Prečo sú jazyky dôležité: Viacjazyčnosť z európskeho a národného pohľadu.

„Viacjazyčnosť a jazyková rozmanitosť sú hlboko zakorenené v DNA Európskej únie. Naše jazyky sú neoddeliteľnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva a vďaka ním sme tým, kým sme. Európsky deň jazykov je príležitosťou zistiť, že s jazykmi je zábava a na učenie nie je nikdy príliš neskoro,“ uviedla eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrulla Vasiliová.

Komisárka dodala, že viacjazyčnosť otvára dvere k pracovným príležitostiam a novým dobrodružstvám.

Thorbjörn Jagland, generálny tajomník Rady Európy (RE), ktorá organizuje Európsky deň jazykov spoločne s komisiou, dodal, že 26. septembra, keď oslavujeme bohatstvo jazykovej rozmanitosti v Európe, si možno pripomenúť slová Antoina de Saint-Exupéryho: „Jazyk môže slúžiť ako zbraň, môže zastierať diskrimináciu alebo ponižovanie. Spolu môžeme dosiahnuť, že skôr než zdrojom neporozumenia sa jazyky stanú kľúčom k medzikultúrnemu dialógu a vzájomnej úcte. Na to však treba zmeniť zažité postoje a prijať rozmanitosť.“

Európsky deň jazykov po prvý raz usporiadala Rada Európy v roku 2001 ako súčasť Európskeho roka jazykov. Cieľom Európskeho dňa jazykov je zvýšiť informovanosť o jazykoch používaných v Európe, podporovať kultúrnu a jazykovú rozmanitosť a celoživotné jazykové vzdelávanie. V Európskej únii je 24 úradných jazykov, približne 60 regionálnych jazykov a jazykov národnostných menšín a viac než 175 jazykov migrantov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem