EÚ si má vybrať. Srbsko alebo Kosovo

Krátka správa

Podľa srbského premiéra Vojislava Koštunicu dospela situácia do bodu, kedy si Európska únia musí vybrať. Vo svojom vyhlásení uvádza, že EÚ bude mať partnera buť v celom, suverénnom Srbsku alebo v „kvázi“ štáte na srbskom území. Uvádza sa to v písomnom vyhlásení zvrejnenom agetúrou Reuters.

Koštunica odmieta aj civilnú misiu EÚ zloženú z policajtov, prokurátorov a sudcov, na ktorej vyslaní sa európska 27-čka zhodla. Dátum jej vyslania zatiaľ nebol stanovený, mohlo by sa tak stať na stretnutí ministrov zahraničia EÚ 28. januára 2008. Srbsko podľa Koštunicu nepodpíše Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) v prípade, že EÚ misiu naozaj vyšle. SAA bola so Srbskom parafovaná v novembri 2007, jej podpis sa očakával na konci januára 2008.

Kosovo bude pravdepodobne hrať hlavnú úlohu v predvolebnej kampani. Srbi si budú 20. januára voliť novú hlavu štátu. Druhé kolo, ak bude potrebné, sa uskutoční na začiatku februára.

Srbský parlament prijal 26. decembra deklaráciu, v ktorej sa uvádza, že v prípade ak Západ uzná nezávislosť Kosova, Srbsko už nebude usilovať o integráciu do európskych šrtruktúr a prehodnotí diplomatické vzťahy tak s EÚ ako aj s USA.   

Kosovský prezident Fatmir Sejdiu zaslal list ministrovi zahraničných vecí predsedajúcej krajiny EÚ – Slovinska, Dimitrijovi Rupelovi, v ktorom ho žiada, aby sa zasadil za vyriešenie “posledného problému, ktorý zostal z dezintegrácie bývalej Juhoslávie”, píše EU business.