EÚ signalizovala, že plánuje sprísniť tabakový zákon

Brusel 31. mája (TASR) – Európska únia dnes naznačila, že čoskoro bude zrejme požadovať, aby sa na škatuľkách cigariet vo všetkých 27 členských štátoch nachádzali hrozivé fotografie chorých telesných orgánov a oveľa výraznejšie varovania o škodlivosti fajčenia pre zdravie.

Na protifajčiarskej konferencii pri príležitosti Medzinárodného dňa bez tabaku vyjadril komisár EÚ pre zdravie John Dalli presvedčenie, že "prišiel čas zosilniť naše úsilie v boji proti tabaku a jeho následkom pre zdravie ľudí".

Eurokomisár bez uvedenia podrobností povedal, že čoskoro odštartuje "verejnú diskusiu" o posilnení zákona EÚ z roku 2001. Ten požaduje, aby tabakové výrobky – okrem žuvacích a šnupacích verzií – mali dve varovania týkajúce sa zdravia.

Zákon únie takisto umožňuje uvádzať na škatuľkách fotografie dokazujúce, čo môže škodlivé fajčenie spôsobiť telesným orgánom.

Tieto fotografie však vyžaduje iba päť štátov EÚ: Belgicko, Rumunsko, Británia, Lotyšsko a Malta. Francúzsko ich bude vyžadovať od roku 2012.

V celom svete je takmer 40 štátov, ktoré požadujú – alebo čoskoro budú požadovať – fotografie na tabakových balíčkoch.

V EÚ prebieha aj diskusia o zavedení opatrení, ktoré by zakazovali logo a farby výrobcov na tabakových výrobkoch, a tiež o zavedení zdravotníckych varovaní, ktoré by pokrývali 80 percent prednej i zadnej časti cigaretovej škatuľky.

Združenie výskumných zdravotníckych organizácií s názvom Bezfajčiarske partnerstvo vyhlásilo, že chce dosiahnuť, aby sa Európsky parlament postaral o prísnejší tabakový zákon v EÚ. Ten by prikazoval "povinné názorné varovania". Informovala o tom predsedníčka združenia Florence Bertelettiová-Kempová.

EÚ minulý týždeň zverejnila prieskum, ktorý ukázal, že 20 rokov po začatí kampane proti tabaku zo strany európskych vlád stále fajčí tretina príslušníkov EÚ.

Správu priniesla agentúra AP.

2 jam dem