EÚ: Situácia okolo nákazy E. coli je už pod kontrolou

Valletta 13. júna (TASR) – Situáciu okolo šírenia bakteriálnej črevnej nákazy v Európe sa už zrejme podarilo dostať pod kontrolu. Uviedol to dnes európsky komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku John Dalli.

"Neznamená to však, že počas nasledujúcich týždňov už nebudú pribúdať nové prípady – pretože musíme rátať s inkubačnou dobou. Ale situácia je už podľa všetkého pod kontrolou," vyhlásil eurokomisár v maltskej metropole Valletta. Jeho slová citovala agentúra DPA.

Doterajšie zistenia – ako uviedol – potvrdzujú podozrenie, že sa nákaza mohla rozšíriť z firmy na klíčky v dolnosaskom okrese Uelzen. Podľa komisára je nutné dôkladne preveriť, ako došlo k vypuknutiu nákazy, keďže nemecká firma zrejme dodržiavala platné predpisy EÚ.

Dalli označil situáciu okolo šírenia baktérii EHEC za najhoršiu krízu v európskom potravinovom sektore za posledné roky. Európsky systém bezpečnostných a kontrolných mechanizmov podľa neho v skúške obstál. Sú však potrebné analýzy, ktoré by ukázali cestu k jeho ďalšiemu posilneniu.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si črevná infekcia vyžiadala najmenej 35 životov a ďalších približne 800 chorých museli hospitalizovať.

3 20 rsc dem