Slovensko by malo poskytnúť na riešenie gréckej krízy 207 miliónov eur

Brusel 12. apríla (TASR) – Na pomoci pre záchranu verejných financií Grécka by sa Slovensko malo podieľať pôžičkou približne vo výške 207 miliónov eur. Číslo je v súlade s konceptom, podľa ktorého krajiny eurozóny hradia prípadnú prvú 30-miliónovú pôžičku Grécku v prvej fáze programu podľa svojich podielov na celkovom kapitále Európskej centrálnej banky.

Najväčšiu záťaž (asi 5,7 miliardy eur) ponesie Nemecko, ktoré má 18,94-% podiel v ECB, Francúzsko bude mať bremeno zo 14,22 %, Taliansko zabezpečí 12,5-% časť pôžičky.

Pre Slovensko to pri jeho podiele 0,69 % dáva 207 miliónov eur, pričom však komisár Olli Rehn v nedeľu pripustil, že nie vo všetkých 15 prípadoch krajín eurozóny sa výška pôžičky bude úplne zhodovať s percentuálnymi podielmi na kapitále ECB.

Aktiváciu finančnej pomoci vo forme bilaterálnych pôžičiek môže odštartovať len Grécko, ak o ňu požiada, žiadosť zhodnotí Európska komisia spoločne s Európskou centrálnou bankou a konečné slovo budú mať vo veci ministri financií eurozóny.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll