EÚ sľubuje bezprecedentnú podporu pre Izrael a Palestínu, ak sa dohodnú na mieri

Brusel 16. decembra (TASR) – Ministri zahraničných vecí EÚ dnes v Bruseli prisľúbili poskytnutie bezprecedentnej podpory pre Izraelčanov a Palestínčanov, ak sa oba tábory vrátia k mierovým rokovaniam.

"EÚ poskytne program rozsiahlej politickej, ekonomickej a bezpečnostnej podpory obom stranám v prípade uzatvorenia konečnej dohody," uvádza sa v dokumente zo zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti.

Diplomati EÚ uviedli, že únia poskytne Izraelu a budúcemu palestínskemu štátu osobitný štatút privilegovaného partnerstva, vrátane rozšírenia prístupu na európske trhy, posilnenia vedeckej spolupráce a kultúrnych vzťahov.

Rada ministrov vyjadrila plnú podporu pre mierové rozhovory, ktoré sa v súčasnosti realizujú pod taktovkou amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho za účasti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a predsedu Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása.

Zdroje z diplomatického prostredia EÚ naznačili, že je ešte príliš skoro na zhodnotenie toho, aká veľká bude finančná pomoc EÚ v prípade úspechu mierových rokovaní. Izraelský denník Haarec v piatok 13. decembra uviedol, že by išlo o sumu niekoľko miliárd eur, čo by umožnilo Izraelu opustiť stav "medzinárodnej izolácie".

Delegácie EÚ a Izraela koncom novembra po dlhých rokovaniach dosiahli dohodu o budúcej spolupráci v oblasti vedy a výskumu. Izrael nakoniec prijal zásadu stanovenú Európskou úniou, že európske fondy nebudú môcť byť použité na okupovaných palestínskych územiach, čiže na Západnom brehu Jordánu, vo východnom Jeruzaleme, v Pásme Gazy a na území Golanských výšin.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon