EÚ: Španielske predsedníctvo chce zintenzívniť boj proti násiliu na ženách

Madrid 7. januára (TASR) – Za rodovú rovnosť a proti diskriminácii žien na pracovnom trhu, ako aj proti domácemu násiliu sa chce intenzívne zasadzovať Španielsko počas svojho polročného predsedníctva. Uviedla to dnes prvá podpredsedníčka španielskej vlády María Teresa Fernándezová de la Vega.

V rámci týchto snáh prichádza Madrid s dvoma iniciatívami. Jednou je zriadenie tzv. európskeho observatória, ktorého úlohou má byť zhromažďovať údaje o násilí páchanom na ženách. Podľa podpredsedníčky španielskeho kabinetu v podstate nie sú k dispozícii žiadne "relevantné čísla".

"Treba napredovať v tejto oblasti. Nie je akceptovateľné, aby v Európe 21. storočia existovalo v takomto rozsahu násilie páchané na ženách," vyhlásila Fernándezová de la Vega zdôrazňujúc, že v boji proti tomuto javu treba využiť všetko, čo je možné.

Jedným z krokov je zhromaždiť a zabezpečiť výmenu konkrétnych údajov o tomto druhu násilia. Nevyhnutné je tiež zaistiť ochranu obetí násilia, kde chce Španielsko vychádzať z vlastných skúseností, ktoré priniesli v krajine podľa Fernándezovej de la Vega konkrétne výsledky.

V rámci EÚ by preto mal existovať spoločný právny mechanizmus, ktorý by sa aplikoval v týchto prípadoch. Španielska predstaviteľka informovala, že vo všeobecnosti existuje medzi členskými krajinami vôľa, hoci dosiahnuť dohodu bude náročné. Podporu španielskemu návrhu, aby rozhodnutie národného súdu o zákaze priblíženia k obeti násilia – napríklad manžela, či expartnera k zneužívanej alebo týranej žene – bolo akceptované na území celej Európskej únie, zatiaľ avizovalo 12 členských štátov.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar