EÚ: Španielsko plánuje vytvoriť európsky protiteroristický výbor

Madrid 3. januára (TASR) – Počas svojho predsedníctva v Európskej únii tento polrok chce Španielsko dosiahnuť užšiu spoluprácu členských krajín v boji proti medzinárodnému terorizmu.

Preto plánuje vytvorenie európskeho protiteroristického výboru, ktorý by lepšie koordinoval spoluprácu centrál na obranu proti terorizmu v rôznych štátoch EÚ.

Tento protiteroristický výbor má urýchliť a zjednodušiť výmenu informácií o predpokladaných teroristoch a možných cieľov útokov medzi centrálami rôznych krajín. Informoval o tom v sobotu španielsky denník El Pais.

Ten citoval hovorcu ministerstva vnútra, ktorý povedal, že nemá zmysel, aby všetci neustále hľadali v rovnakom čase na internete teroristické hrozby. Bolo by lepšie rozdeliť prácu a jej výsledky si potom vymeniť, dodal hovorca.

Takisto by sa mohla zaviesť personálna výmena protiteroristických expertov, čím by sa zlepšil aj priamy osobný kontakt medzi zamestnancami.

Vedúci národných centrál by sa mali pravidelne stretávať a každého polroka by malo všetkým šéfovať jedno z centier, dodal hovorca španielskeho ministerstva vnútra.

Zdroj: APA

5 bar