Srbsko a Kosovo sa dohodli na opatreniach, ktoré uľahčia život obyvateľom

Brusel 2. júla (TASR) – Srbsko a Kosovo uzavreli dohody o viacerých praktických otázkach, ktoré uľahčia život obyvateľom. V Bruseli to dnes oznámil predstaviteľ Európskej únie, ktorá rozhovory sprostredkuje. Ide o prvé vzájomné dohody od vyhlásenia nezávislosti Kosova z roku 2008, oznámila agentúra AP.

Nemenovaný zdroj dodal, že diplomati z oboch krajín sa dohodli na opatreniach pre zlepšenie slobody pohybu, na vzájomnom uznávaní univerzitných diplomov a matričných záznamov. Dohodu majú v krátkom čase oznámiť oficiálne.

Kosovo odmieta akékoľvek rokovania, ktoré by mohli spochybniť jednohlasné vyhlásenie nezávislosti, ktorú Srbsko odmieta uznať. Belehrad zase k rokovaniam pristupuje opatrne, aby nevyvolal dojem, že nezávislosť Kosova fakticky uznal.

Prvé priame rozhovory medzi Srbskom a Kosovom sa za sprostredkovania EÚ začali v marci. Zástupcovia únie dúfajú, že v najbližších mesiacoch sa im podarí sprostredkovať viac dohôd.

Srbsko stratilo kontrolu nad Kosovom v roku 1999, keď nálety NATO ukončili dvojročný konflikt s kosovskoalbánskymi separatistami. Nezávislosť Kosova vyhlásenú v roku 2008 uznalo 76 krajín.

2 ari dem