Srbsko a Kosovo sa dohodli na spoločnej správe hraničných priechodov

Brusel 5. decembra (TASR) – Srbsko a Kosovo sa dohodli na spoločnom spravovaní priechodov na nepokojnej vzájomnej hranici. Oznámila to šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová, ktorú citovala agentúra DPA.

Správa o dohode bola zverejnená po skončení Ashtonovou sprostredkovaných rozhovorov medzi srbským a kosovským premiérom Ivicom Dačičom a Hashimom Thacim, ktoré sa konali v utorok večer v Bruseli.

Na základe dosiahnutej dohody by mali do 31. decembra začať fungovať štyri zo šiestich pohraničných stanovíšť medzi Srbskom a Kosovom. Obe strany sa tiež dohodli na výmene styčných dôstojníkov.

Utorková schôdzka bola v poradí tretím stretnutím Dačiča a Thaciho od začiatku Európskou úniou sprostredkovaných rozhovorov v marci 2011. Termín ďalšieho stretnutia premiérov bol stanovený na 17. januára 2013.

Belehrad súhlasil s rokovaniami s Prištinou, keďže EÚ nimi podmienila ďalší pokrok srbských integračných ambícií. Podľa EÚ majú rozhovory odstrániť bariéry komplikujúce bežný život obyvateľov pohraničných oblastí od odtrhnutia Kosova od Srbska v roku 2008.

Srbi obývajúci sever Kosova v princípe odmietajú dohody o správe srbsko-kosovskej hranice. Obávajú sa totiž, že by boli krokom k faktickému uznaniu suverenity odštiepeneckej srbskej provincie.

Obyvatelia a predstavitelia štyroch kosovoskosrbských obcí – Zvečan, Zubin Potok, Leposavič a Kosovská Mitrovica – medzitým od utorkového rána blokujú hraničný priechod Jarinje, kde v dôsledku toho pozastavili práce na výstavbe objektu určeného na spoločné spravovanie. Demonštranti tam pri ohňoch strávili aj noc, píše spravodajský server Vesti online. Na mieste sa nachádzali aj policajné jednotky, doposiaľ však proti demon štrantom nezasiahli.

3 rsc/zsl