EÚ: Srbsko musí zintenzívniť reformy

Belehrad 20. mája (TASR) – Srbsko musí zintenzívniť reformy a pátranie po zvyšných unikajúcich obžalovaných z vojnových zločinov, ak sa chce tento rok stať kandidátom na členstvo v Európskej únii. Na návšteve Belehradu to povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

V Srbsku sa budúci rok konajú parlamentné voľby a prozápadná vládnuca koalícia predpovedala, že krajina získa štatút kandidáta na členstvo v EÚ ešte tento rok. Podľa Barrosa je pokrok v prístupovom procese v rukách samotného Srbska, ktoré musí zvýšiť úsilie v oblasti reformy súdnictva, boja proti korupcii a organizovanému zločinu.

"Ste na správnej ceste, čas však beží a kľúč drží Srbsko," povedal Barroso novinárom v stredu večer. "Potrebujeme výsledky do leta."

Niektorí analytici sa domnievajú, že Belehrad si je možno príliš istý získaním štatútu kandidáta a termínu začiatku rozhovorov v čase, keď vnútorné hospodárske problémy v EÚ, ako aj aktuálne zahraničnopolitické výzvy v severnej Afrike a na Blízkom východe odvracajú pozornosť od Balkánu, konštatovala tlačová agentúra Reuters.

"Rok 20l1 je skutočne rokom rozhodujúcej príležitosti pre Európu a Srbsko," uviedol Barroso po stretnutí so srbským premiérom Mirkom Cvetkovičom. "Očakávame, že Srbsko urobí všetko, čo je v jeho silách."

Šéf EK dodal, že Srbsko "odvážne začalo obracať stránku nedávnej minulosti" spustením rozhovorov s Kosovom pod záštitou EÚ. Označil však za "nevyhnutné" zatknutie Ratka Mladiča a Gorana Hadžiča, ktorých zotrvávanie na slobode je podľa neho "neprijateľné".

Srbský prezident Boris Tadič po rozhovoroch s Barrosom zdôraznil, že jeho krajina intenzívne pracuje na splnení kandidátskych podmienok EÚ. Zopakoval, že cieľom Belehradu je získať kandidátsky štatút v októbri a termín začiatku rokovaní o členstve v tomto roku.

Tadič sa podľa vlastných slov tiež domnieva, že Srbsko dokáže zatknúť Mladiča a Hadžiča "v rámci lehoty" na získanie štatútu kandidáta.

Zdroj: AP, Reuters

2 1 gon zsl