EÚ Srbsku: Cez OSN cesta ku Kosovu nevedie

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/opendemocracy/1472413744/

Belehrad má snahu riešiť otázku kosovskej nezávislosti ako jednu z hlavných tém, ktoré sa budú prejednávať na každoročnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Návrh rezolúcie, ktorý zatiaľ za týmto účelom Srbsko spísalo, síce požaduje obnovenie rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou, avšak podľa srbského scenára – a v ňom sa kosovská nezávislosť nespomína. 

Európska ofenzíva

Podľa informácií, s ktorými prišli zahraničné médiá, Európska únia Belehrad varovala, že jeho úmysel by mohol poškodiť vzťahy s Bruselom a skomplikovať srbské ašpirácie na členstvo v EÚ.

Srbský prezident Boris Tadič preto cez víkend oznámil, že behom niekoľkých nasledujúcich dní zavíta do Bruselu, kde sa stretne so zástupcami EÚ a situáciu sa pokúsi urovnať. Zároveň ale poznamenal, že negatívne prijatie rezolúcie nevychádza z únijných inštitúcií, ale od ministrov zahraničia jednotlivých členských štátov.

 „Budeme flexibilní, ale sú tu limity, ktoré neprekročíme“, nechal sa počuť Tadič.

Ako informuje srbská tlač, členské štáty EÚ sa budú pravde podobne snažiť Brusel presvedčiť, aby návrh rezolúcie stiahol, alebo aspoň pozmenil.

Misia s nejasným koncom

V stopách nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho, ktorý pred niekoľkými dňami hlavné mesto Srbska navštívil, sa včera vydal aj jeho britský kolega William Hague.

„Radi by sme, aby Srbsko súhlasilo s rozhovormi (s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku) Catherine Ashton, v ktorých sa dohodli na spôsobe, ako sa spoločne niekam posunúť,“ povedal Hague na tlačovej konferencii po jeho stretnutí s prezidentom Radičom a ministrom zahraničia Vukom Jeremičom.

Na otázku novinárov, či sa Srbov podarilo presvedčiť, aby rezolúciu vzali späť, Hague odpovedal, že „v tejto oblasti nepanuje zhoda“. Podľa šéfa britskej diplomacie sa ako najrozumnejšie riešenie javí príprava textu novej rezolúcie.

 „To, čo skutočne potrebujeme, je spoločný prístup, dohodnutý text medzi EÚ s Srbskom. Najlepším spôsobom ako to dosiahnuť je nová rezolúcia… ale srbská vláda má na to odlišný názor“, konštatoval Brit.

Srbský prezident, ktorý bol podľa agentúry AFP ešte ráno pred návštevou britského ministra kompromisu naklonený, zostal po schôdzke s ním neoblomný. „Kompromis v zmysle uznania nezávislosti Kosova je vylúčený“, vyhlásil Tadič. 

Na druhej strane, srbský minister zahraničia Jeremič médiám po schôdzke s Hagueom povedal, že obaja politici sa dohodli na tom, že budú o citlivej otázke v nadchádzajúcich dňoch intenzívne rokovať.

Miestne médiá ale pripomínajú, že prerokovávanie srbskej rezolúcie sa dostane na program Valného zhromaždenia už na budúci týždeň, Belehrad a Brusel by sa preto mali poponáhľať.