EÚ Srbsku: „Spolupracujte s Haagom, lebo…“

 

Krátka správa

EÚ je odhodlaná pozastaviť rokovania so Srbskom o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAD), ak Belehrad nevydá bývalého bosnianskosrbského veliteľa Ratka Mladiča a ďalších podozrivých vojnových zločincov Tribunálu OSN v Haagu. Komisár pre rozširovanie Olli Rehn zopakoval, že plná spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY) je nevyhnutná pre žiadosť Srbska o členstvo v EÚ, a vyhlásil, že „Srbsko si teraz musí vybrať medzi svojou nacionalistickou minulosťou a európskou budúcnosťou. Verím, že sa rozhodne pre európsku budúcnosť“. Mladič bol obvinený z genocídy a je na úteku od roku 1995. Rehn uviedol, že bude s členskými štátmi EÚ rokovať o tom, či prerušiť rokovania o SAD, „čo je jedna z možností“.

Hlavná žalobkyňa ICTY Carla del Ponte povedala, že „medzinárodný záväzok“ Belehradu vyžaduje zatknutie Mladiča a deviatich ďalších hľadaných podozrivých a ich vydanie do Haagu. „Mladič musí byť postavený pred súd do júla [2006],“ vyhlásila. Uviedla tiež, že „Mladič je v Srbsku a chráni ho armáda.“

„Nemáme žiadne informácie o tom, či sa Mladič nachádza v Srbsku, alebo nie,“ uviedol minister Srbska a Čiernej Hory pre ľudské práva Rasim Ljajic. „Ak niekto vyhlasuje, že je v Rusku, je to rovnako nezodpovedné, ako tvrdenia, že je určite v Srbsku. Vieme iba, že naše kontroly ukázali, že nie je na miestach, na ktorých sme ho v Srbsku hľadali.“

Del Ponte zároveň požiadala šéfa zahraničnej politiky EÚ Javiera Solanu a generálneho tajomníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera, aby vyvíjali tlak na Srbsko, aby hľadalo riešenie.

Rehn jasne uviedol, že Čierna Hora medzitým pokračuje v plnej spolupráci s ICTY, a rokovania EÚ so sesterskou krajinou Srbska teda nebudú nijakým spôsobom ohrozené.