EÚ: Štatút Kosova by už témou byť nemal, tvrdia Rakúšania i Taliani

Brusel 26. júla (TASR) – Šéfovia diplomacií Rakúska a Talianska sa na dnešnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ nemienia zaoberať diskusiami o štatúte Kosova a nemalo by to byť ani hlavnou témou budúcich negociácií medzi Kosovom a Srbskom. Konečný verdikt je podľa nich už daný rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý priniesol konzultatívne stanovisko o tom, že vyhlásenie nezávislosti Kosova sa neprieči medzinárodnému právu.

„Rozhodnutie MSD prinieslo v téme zmenu. Tá je taká, že otázka štatútu Kosova je vyriešená. Takisto hlavnou témou rokovaní medzi Kosovom a Srbskom by nemal byť štatút Kosova, ale integrácia do Európy. Rozhodujúca pre lídrov oboch strán by mala byť budúcnosť, nie neustále sa vyrovnávanie s minulosťou. Pre Srbsko, rovnako aj pre Kosovo, je dôležité, aby si čo najskôr stanovili svoju konkrétnu európsku perspektívu, teda to, akým smerom sa chcú uberať a kľúčové je, aby sa v regióne vytvorila spolupráca na potrebnej úrovni,“ povedal minister zahraničných vecí Rakúska Michael Spindelegger. K Spindeleggerovi sa pridal vo vyjadreniach aj jeho taliansky kolega Franco Frattini, ktorý vyhlásil, že „rozhovory medzi Srbskom a Kosovom by mali začať čo najskôr a okrem štatútu Kosova by mali obsahovať všetko, čo pomôže snahe dosiahnuť vzťah dobrého susedského spolunažívania“.

Dnešné rokovania Rady sa majú niesť len v rovine diskusií „za zatvorenými dverami“ a neočakáva sa po nich nijaký spoločný postoj či iniciatíva. Európska únia nezaujíma v problematike akceptovania jednotný pohľad, výrok MSD nepriniesol zmenu v prístupe Cypru, Grécka, Rumunska, Slovenska ani Španielska – pätica krajín odmieta uznať nezávislosť Kosova.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh