Štrajk v Grécku sa prenesie aj do Bruselu vo forme demonštrácie ľavičiarov

Brusel 20. mája (TASR) – Zo solidarity s Gréckom sa dnes krátko po popoludní začne demonštrácia aj v Bruseli, ktorá je namierená proti inštitúciám EÚ, Medzinárodnému menovému fondu a globálnym finančným inštitúciám.

Pod akciu sa podpísali ľavicové strany – Strana pracujúcich Belgicka a Ľavicový front -, odborárske organizácie, rôzne mimovládne organizácie – Attac Bruxelles, Nadácia Rosy Luxemburgovej – i dvaja grécki europoslanci.

Heslami prejavenia nesúhlasu sú "Ruky preč od sociálnych a zamestnaneckých práv", "Nechajte banky, aby zaplatili za krízu" či "Program MMF a EÚ nie je jedinou cestou! Je to cesta k sociálnej katastrofe!".

"Krízu zapríčinili korporácie bánk a špekulatívne fondy, a nie grécki dôchodcovia, ani portugalské zdravotné sestry či španielski študenti. EÚ a MMF sa postavili na stranu bankárov, ktorí aj po multimiliónových bonusoch stále chcú aj naďalej zisky. Chceme im pripomenúť, že Európa patrí pracujúcim, a nie bankárom, špekulantom a darebákom. Rovnako ako stotisíce štrajkujúcich v Grécku, aj my hovoríme, že brutálne opatrenia nastolené EÚ a MMF nie sú riešením, ale len prehĺbia krízu," píše sa medzi inými v oficiálnom vyhlásení organizátorov.

Zamestnanci v Grécku začali dnes generálny štrajk proti úsporným opatreniam vlády. Štrajk sa koná dva týždne po tom, čo protesty vyústili do nepokojov, ktoré si vyžiadali tri obete.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem