EÚ: Stratégia 2020 má ešte malú šancu prejsť na Európskej rade, tvrdia diplomati

Brusel 22. marca (TASR) – Stratégia 2020 zďaleka nebude mať ľahkú cestu tento týždeň, aby vo svojej celistvosti našla na zasadnutí Európskej rady pochopenie u lídrov členských štátov. Čo sa týka dokumentu navrhnutého Európskou komisiou existuje na blížiacom sa jarnom summite malá šanca, že sa európski lídri dohodnú, píše s odvolaním sa na diplomatické kruhy portál Bruxinfo.

"Na celkovom programe stratégie sa majú šancu zhodnúť lídri najskôr v októbri. Teda, pokiaľ by sa nestal za súčasného stavu vecí zázrak," cituje slová diplomata informačný portál.

Problémy v súvislosti s dlhodobým ekonomickým konceptom vraj prinášajú najmä jeho pasáže, kde je potrebné získať konsenzus ku konkrétnym číselným vyjadreniam cieľov. Niektoré programy, ktoré by mali byť nosnými elementmi stratégie, sa dostanú ešte takmer s určitosťou mimo širokej zhody, napriek tomu, že sa o nich už dlhšie diskutuje, predpovedá Bruxinfo.

Pred štvrtkovým a piatkovým zasadnutím Európskej rady sa s podobou Stratégie 2020 budú zaoberať aj ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok. Výstup z neho by mal veľa napovedať o všeobecných náladách ohľadne prijatia Stratégie ako celku o niekoľko dní neskôr.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar