Štrnásť centrál európskych liberálov navrhuje Olliho Rehna za predsedu EK

Brusel 17. decembra (TASR) – Podpredseda Európskej komisie a komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn získal dnes medzi predstaviteľmi európskych liberálov silnú podporu pre to, aby sa stal kandidátom Aliancie liberálov a demokratov v Európe (ALDE) na post predsedu EK v budúcoročných európskych voľbách.

Predstavitelia štrnástich liberálne orientovaných politických strán z deviatich členských štátov EÚ dnes v spoločne podpísanom liste vyjadrili podporu pre nomináciu Olliho Rehna ako ich kandidáta na šéfa exekutívy EÚ.

ALDE je treťou najväčšou celoeurópskou politickou skupinou, ktorá združuje 55 členských strán z európskych štátov.

Stranícki lídri liberálnych strán z Británie, Bulharska, Cypru, Dánska, Estónska, Fínska, Chorvátska, Nemecka a Švédska v liste pre médiá upozornili, že Olli Rehn má ako bývalý poslanec Európskeho parlamentu a po dvoch obdobiach pôsobenia v Európskej komisii bohaté skúsenosti a poznatky. Pripomenuli, že Rehn úzko spolupracoval s europarlamentom, s premiérmi a prezidentmi členských štátov, ako aj s predstaviteľmi globálnych finančných inštitúcií pri hľadaní riešení na prekonanie krízy v eurozóne a patril medzi tých euroštátnikov, ktorí položili základy pre budúcu ekonomickú stabilitu v EÚ.

Rehn oficiálne deklaroval svoju kandidatúru pred dvoma týždňami na kongrese ALDE v Londýne. Lídri členských strán ALDE sa stretnú vo štvrtok (19. decembra) v Bruseli, pred začatím summitu EÚ, aby diskutovali o nominácii kandidátov do európskych volieb.

Nominácie budú formálne uzavreté o deň neskôr, v piatok 20. decembra. Volebný líder ALDE a jediný kandidát liberálov na post predsedu EK bude vyhlásený na mimoriadnom volebnom kongrese v Bruseli 1. februára 2014.

Doteraz bol za najväčšieho favorita liberálov na post šéfa EK vnímaný líder skupiny ALDE v Európskom parlamente, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon