Súkromní investori budú niesť zodpovednosť za prípadný kolaps štátov (2)

Brusel 28. novembra (TASR) – Prehlbujúca sa dlhová kríza v Európe donútila už dnes členské štáty Európskej únie k urýchlenému konaniu v širšom kontexte. Nemecko a Francúzsko sa dohodli na základných princípoch permanentného krízového mechanizmu, ktorý v prípade finančného krachu členského štátu bude zahrňovať aj stratu pre banky a iné inštitúcie, ktoré svoje peniaze investovali do nákupu dlhopisov tejto krajiny s cieľom zisku.

Agentúra Reuters uvádza, že sa najsilnejšie dva štáty v Rade EÚ rozhodli dospieť k dohode už dnes v záujme zamedzenia ďalšieho rozšírenia "dlhovej" nákazy zo súčasne napadnutého Grécka a Írska na Portugalsko, prípadne Španielsko, vydaním jasného signálu pre trhy. Kompromis je výsledkom dnešných konzultácií lídrov EÚ, cez telefón dohadovali spoločný postup pri riešení súčasnej situácie stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker, prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet, nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Základným princípom nových pravidiel by malo byť zapojenie súkromných investorov do "diania" po krachu štátu spôsobom, že po ňom by stratili určitú pevne stanovenú časť svojich investícií do dlhopisov emitovaných týmto štátom. Zatiaľ dohoda nie je na univerzálnej úrovni straty investorov, možné percentá strát by sa však podmienene prehodnocovali individuálne prípad od prípadu.

Stály krízový mechanizmus má vojsť do platnosti po roku 2013, kedy tzv. euroval – Európsky finančný stabilizačný mechanizmus končí svoje účinkovanie. Od roku 2014 majú nastúpiť legislatívne pravidlá, ktoré by mali byť dostatočnou trestnou hrozbou pre rozpočtovo nedisciplinované krajiny, nesnažiace sa udržať rozpočtový schodok a tempo znižovania verejného dlhu na požadovanej úrovni. Zároveň by umožňoval kroky, ktoré by napriek prípadu finančného kolapsu toho-ktorého členského štátu zachovali stabilitu v eurozóne.

Zdroj z prostredia nemeckej vlády potvrdil pre Reuters aj to, že ministri eurozóny rokujú aj o Portugalsku a jeho možnej požiadavke získať rovnako ako Írsko a Grécko peniaze z prostriedkov EÚ na to určených. Portugalská vláda pritom počas minulého týždňa niekoľkokrát odmietala alternatívu, že by bola blízko využitia týchto zdrojov na financovanie svojho dlhu.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll