EÚ: Súkromný sektor eurozóny vzrástol 9. mesiac po sebe, tempo sa však spomalilo

Brusel 24. marca (TASR) – Aktivita súkromného sektora eurozóny vzrástla v marci deviaty mesiac po sebe, no tempo rastu sa mierne spomalilo. Ukázal to dnes zverejnený rýchly odhad agentúry Markit Economics. Informovali o tom agentúra DPA a portál RTTNews.

Kompozitný index nákupných manažérov v eurozóne, ktorý zahŕňa aktivitu sektora výroby aj služieb, v marci 2014 dosiahol 53,2 bodu. To je mierny pokles v porovnaní s februárom, keď index zaznamenal hodnotu 53,3 bodu, čo predstavovalo 32-mesačné maximum. Napriek tomu je výsledok lepší, než očakávali analytici, ktorí počítali s poklesom indexu na 53,1 bodu.

Index aktivity v sektore služieb klesol na 52,4 bodu z 52,6 bodu vo februári. Ekonómovia rátali s jeho znížením na 52,5 bodu. Klesol aj index nákupných manažérov pre výrobný sektor, a to z februárovej úrovne 53,2 bodu na 53 bodov. V tejto oblasti sa výsledok zhodoval s očakávaniami analytikov.

Výsledky eurozóny podporilo najmä Francúzsko, druhá najväčšia ekonomika bloku, kde ako sektor výroby, tak aj služieb zaznamenali výrazný rast. Podľa správy International Business Times vzrástol index nákupných manažérov pre výrobný sektor na 51,9 bodu z februárovej úrovne 49,7 bodu. To znamená rast aktivity sektora oproti februárovému poklesu a zároveň najvyššiu hodnotu indexu za 33 mesiacov. Podobne vzrástla aj aktivita v sektore služieb, kde marcový predbežný index dosiahol 51,4 bodu oproti februárovej hodnote 47,2 bodu. Kompozitný index sa zvýšil zo 47,9 bodu vo februári na 51,6 bodu v marci, čo predstavuje 31-mesačné maximum.

Podľa Chrisa Williamsona, hlavného ekonóma Markit Economics, najnovšie údaje naznačujú, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny by mohol v 1. štvrťroku dosiahnuť medzikvartálny rast 0,5 %. To by znamenalo zrýchlenie v porovnaní s posledným štvrťrokom minulého roka, keď rast ekonomiky eurozóny predstavoval 0,3 %.

3 12 dan gl