EÚ: Summit priniesol dohodu na Grécku, konečná Stratégia 2020 až v júni

Brusel 26. marca (TASR) – Európska rada dosiahla po prvom dni rokovaní dohodu na poli „tieňového“ programu, zaostala však s výstupmi z hlavnej agendy. Hlavy štátov a premiéri eurozóny sa dohodli na forme podmienenej pomoci Grécku, no Stratégia 2020 sa nestretla podľa očakávania u európskej dvadsaťsedmičky s takým konsenzom a konečnú formu tak dostane najskôr v júni.

Aj keď v programe rokovania oficiálne téma Grécka nefigurovala, stály predseda Európskej rady Herman van Rompuy bol po náročných rokovaniach s výsledkom spokojný. Tým bola forma poskytnutia pomoci od 16 štátov eurozóny pre hrozivo vyzerajúcu fiškálnu situáciu v juhoeurópskej krajine.

„Pracovali sme už na vyjadrení našich zámerov 11. februára na predchádzajúcom summite. Teraz sme to otočili v konkrétnejšiu rétoriku. Vznikol mechanizmus na jednej strane s Medzinárodným menovým fondom, na druhej strane s podmienenou pomocou z Európy. Je to hybridný mechanizmus, ale s prevahou európskej podmienenej pomoci. Postavili sa zaň všetci členovia a bude odštartovaný systém za pomoci pravidiel, ktoré stanoví spoločne Európska komisia a Európska centrálna banka. Dúfame spolu s Gréckom, že tieto mechanizmy nebudeme musieť nikdy spustiť,“ zhrnul aktuálne riešenie „gréckeho problému“ Belgičan.

Komisia mala na starosti návrh ekonomického programu únie pre nasledujúcich 10 rokov, no medzi jeho zverejnením – José Manuelom Barrosom a kolégiom komisárov – a časom summitu, kde by sa lídri mohli dohodnúť na kompletnom texte, bolo k dispozícii málo času. „Pozreli sme sa na priority strednodobého charakteru. Musíme sa sústrediť na rast, ktorý bol veľmi poznačený krízou, ale aj na jeho formu. Komisia sa pokúsi prísť s novými praktickými nápadmi hneď od zajtra a tie bude konzultovať interaktívne s členskými štátmi. Chceme vyjsť s jasnejšími cieľmi v júni, ale myslím si, že sme dnes urobili pokrok,“ vyjadril sa už v piatok nad ránom na tlačovej konferencii prvý muž EK.

Druhý deň rokovaní sa bude niesť v znamení plánovaných spoločných krokov v boji proti klimatickým zmenám, v tejto téme sa očakáva široký konsenzus. Posledným bodom summitu bude prijatie jeho záverov.

(spravodajca TASR Silvester Balog)