EÚ: Švajčiari sú ochotní zrušiť zákaz vstupu pre Líbyjčanov

Brusel 25. marca (TASR) – Švajčiarsko v stredu oznámilo, že je ochotné zrušiť zákaz vstupu Líbyjčanom, zaradeným na čierny zoznam. Toto rozhodnutie privítala Európska únia, ktorá sa snažila spor vyriešiť.

Opatrenie privítala šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová. Tá po stretnutí so svojou švajčiarskou kolegyňou Micheline Calmyovou-Reyovou uviedla, že únia "očakáva, že líbyjské úrady budú reagovať pozitívne a zrušia reštriktívne opatrenia voči občanom EÚ".

Švajčiarsko v januári zaradilo na čierny zoznam 188 líbyjských predstaviteľov vrátane vodcu Muammara Kaddáfího, ktorí tak mali zákaz vstupu do celej 25-člennej schengenskej zóny. Krok rozhneval Líbyu, ale aj členské štáty schengenskej zóny, ktoré to vnímali ako neospravedlniteľné vyhrocovanie dvojstranného sporu medzi Líbyou a Švajčiarskom.

Na základe pravidiel schengenskej zóny každý cudzinec, ktorý má zákaz vstupu do niektorej z krajín zóny, nesmie cestovať ani do ostatných štátov zóny. Výnimku tvorí iba to, ak jednotlivý štát schengenského priestoru vydá špeciálne vízum, platné iba na jeho vlastnom území.

Švajčiarske opatrenie rozhnevalo ostatné štáty schengenu, lebo princípom čierneho zoznamu je varovať členské krajiny pred cestujúcimi, ktorí môžu predstavovať bezpečnostné hrozbu, a nie vyvíjať politický nátlak.

Spor medzi Líbyou a Švajčiarskom siaha do roku 2008, keď Kaddáfího syna Hannibala zatkli v Ženeve za údajné zlé zaobchádzanie s domácimi pomocníkmi. Obvinenia boli neskôr zrušené, ale Líbya sa za to odplatila zatknutím dvoch Švajčiarov za porušenie vízovej povinnosti.

Kríza dostala začiatkom roka 2010 rozsiahle rozmery a mala dopad na celú Európsku úniu. Keď Švajčiarsko dalo Kaddáfího a ďalších vysokopostavených predstaviteľov na čiernu listinu schengenskej zóny, Líbya zareagovala vyhlásením, že prestane vydávať víza občanom zo všetkých krajín schengenského priestoru.

Vízovú krízu zazlievali Švajčiarsku krajiny ako Taliansko, ktoré majú v Líbyi silné ekonomické a politické záujmy a obávajú sa ich ohrozenia.

Schengenské dohody platia vo všetkých krajinách EÚ okrem Británie, Írska, Cypru, Bulharska a Rumunska a dodržujú sa aj v nečlenských štátoch EÚ – Švajčiarsku, Nórsku a na Islande.

Zdroj: DPA

3 jam