Taliansko a Malta hlavnými exportérmi zbraní do Líbye

Brusel 23. februára (TASR) – Líbya dostala zbrane v hodnote stoviek miliónov eur od Európskej únie, pričom najväčšími vývozcami boli Taliansko a Malta. Vyplýva to z najnovšej výročnej správy EÚ o vývoze zbraní.

Správu prvýkrát zverejnili v EÚ v januári tohto roka. Do popredia sa však dostala až po tom, čo režim Muammara Kaddáfího vyvolal medzinárodné odsúdenie za zásahy proti protivládnym demonštrantom, pri ktorých prišli o život stovky civilistov.

V správe, ktorá sa vzťahuje na rok 2009, sa uvádza, že členské krajiny únie udelili povolenia na vývoz zbraní do Líbye v hodnote 343 miliónov eur.

Dokument pripomína, že v súčasnosti je export zbraní do Líbye na úrovni 174 miliónov eur, tieto údaje však nie sú úplné.

Taliansko, ktoré v utorok poprelo obvinenia Kaddáfího, že vyzbrojuje vzburu v Líbyi, udelilo licencie na vývoz v hodnote 112 miliónov eur. Väčšinu z tejto sumy tvorí jediná licencia na vojenské lietadlo za 108 miliónov eur.

Druhým najväčším exportérom sa ukázala Malta, ktorá dala súhlas na predaj dodávky ľahkých zbraní v hodnote 80 miliónov eur.

Tretím na zozname je Nemecko s 53 miliónmi eur, poväčšine za príslušenstvo na rušenie alebo prerušenie signálu mobilných telefónov, internetu alebo GPS.

Ďalšími exportérmi v poradí boli Francúzsko (30,5 milióna eur), Británia (25,5 milióna eur) a Belgicko (22 miliónov eur).

Zdroj: DPA

3 zsl juh