EÚ: Tlak na Želevovú sa stupňuje, socialisti chcú stiahnutie jej kandidatúry

Brusel 14. januára (TASR) – Bulharská vláda čelí zvýšenému tlaku na odvolanie svojej dezignovanej komisárky pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia. Rumjana Želevová nepresvedčila poslancov Európskeho parlamentu na vypočutí v utorok a nepomohlo jej ani počínanie predsedu vlády Bulharska Bojka Borisova, ktorý obvinil europarlament zo zaujatosti voči svojej krajine.

"Informoval som predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa, že okrem nedostatočného zodpovedania otázok o svojich majetkových pomeroch nepovažujeme Rumjanu Želevovú za osobu, ktorá je vhodná na pozíciu eurokomisárky. Je teraz na ňom, aby nad tým porozmýšľal a vyvodil potrebné závery," uvádza sa v dnešnom vyhlásení šéfa socialistickej frakcie v EP Martina Schulza.

Sociálni demokrati zintenzívnili tlak na stiahnutie bulharskej kandidátky po tom, ako bulharský premiér kritizoval EP a obvinil ho z rozhodnutia proti Želevovej už pred začiatkom híringu.

"Bol som učiteľom a viem, aké je to, keď sa o výsledkoch testu rozhodne pred tým, než sa skúška začne," vyjadril sa v stredu Borisov pre bulharskú televíziu BTV.

"Želevová je len ďalšou zbraňou Borisova ako útočiť na všetkých, ktorí s ním nesúhlasia. Preto žiadam Barrosa, aby sa postavil proti takémuto štýlu politiky. Želevová a jej nekompetentnosť presne reprezentujú Borisovovu vládu," pokračoval v ostrej kritike Schulz, ktorý zdôraznil, že bulharská dezignovaná komisárka bude musieť absolvovať aj druhé vypočutie v prípade, že aj naďalej zostane medzi nominantmi. "Obávam sa však, že druhé vypočutie bude ešte horšie, ako bolo to prvé," dodal Schulz.

Ku kritike na adresu Želevovej aj postupu Borisova sa pridal tiež bulharský europoslanec z radov socialistov Ivajlo Kalfin. "Premiér robí týmito reakciami ešte väčšiu chybu, než tým, že poslal Želevovú ako svojho človeka do Bruselu," vyhlásil Kalfin.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar