Traja europoslanci vraj brali úplatky, Rakúšan Strasser sa vzdal mandátu

Brusel/Viedeň 20. marca (TASR) – Európskym parlamentom otriasol korupčný škandál, ktorú priniesol svoju prvú personálnu obeť dnes. Traja europoslanci boli obvinení z úplatkárstva cez článok Sunday Times a z nich Rakúšan Ernst Strasser (EPP) sa ihneď v deň uverejnenia článku vzdal mandátu v EP.

Britský nedeľník vo svojom článku zverejnil informácie o troch delikventoch spomedzi europoslancov, ktorí mali prijať "sponzorské" za zaistenie prijatia pozmeňujúcich návrhov v prospech sponzorov, týkajúce sa legislatívy regulácie finančného sektora. Išlo o sumu 100 tisíc eur ročne "za konzultácie". Lenže v úlohe podplácačov vystupovali v skutočnosti novinári a tí teraz chcú poukázať na skorumpovateľnosť poslancov. Strasser vo vyjadrení pre agentúru APA odôvodnil svoj krok tým, že bol v Rakúsku obeťou štvavej kampane.

Ďalšími dvoma poslancami na listine hanby sú bývalý rumunský podpredseda vlády Adrian Severin a exminister zahraničných vecí Slovinska Zoran Thaler, obaja z tábora socialistickej frakcie (S&D). Oboch si už "na koberček" zavolal ich šéf frakcie Martin Schulz, ktorý povedal, že "ak sa obvinenia potvrdia, potrebné opatrenia budú pripravené".

Olej do ohňa prilial Severin, ktorý povedal, že poslanci "majú právo vystupovať ako konzultanti" s podmienkou nevydania dôverných informácií, ku ktorým majú ako poslanci prístup. Jeho stranícky šéf Schulz mu na tieto vety odpovedal: "Pracovať v pozícii konzultanta nie je zlučiteľné s postom poslanca EP."

(spravodajca TASR Silvester Balog)