EÚ trvá na prepustení Tymošenkovej ako podmienke podpisu asociačnej dohody

Jalta 20. septembra (TASR) – Litovské predsedníctvo Európskej únie dnes varovalo, že Brusel nepodpíše kľúčovú dohodu o spolupráci s Ukrajinou, ak tamojšie úrady neprepustia väznenú expremiérku Juliu Tymošenkovú.

"Bez toho nebude žiaden podpis a chcem to povedať veľmi jasne – nech nie sú žiadne ilúzie o tom, že postačí urobiť len nejaký malý krok," vyhlásila litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, ktorú citovala agentúra AP. Uviedla to na medzinárodnej konferencii v ukrajinskom čiernomorskom letovisku Jalta venovanej prozápadným integračným ambíciám Ukrajiny.

Na konferencii vystúpil aj ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, ktorý vyhlásil, že jeho vláda sa stále pokúša nájsť spôsob, ako vyriešiť komplikovaný prípad Tymošenkovej. Podľa jeho slov však tomu bránia pokračujúce súdne konania voči expremiérke, ktoré je najskôr potrebné zavŕšiť.

Bývalá sovietska republika by mala v novembri na summite EÚ vo Vilniuse podpísať asociačnú dohodu s EÚ, ktorá predpokladá aj zriadenie zóny voľného obchodu. Brusel však opakovane pripomína, že Tymošenkovej súdne kauzy a jej odsúdenie na sedem rokov väzenia i selektívny prístup ukrajinskej justície by mohli podpísanie dohody ohroziť.

Kyjev sa pritom zároveň dostáva pod silný politický i ekonomický tlak Moskvy, ktorá si podpísanie asociačnej dohody Ukrajiny s EÚ neželá. Predstavitelia EÚ ale napriek tomu trvajú na prepustení Tymošenkovej.

"Nie je žiaden dôvod na zmenu tohto postoja len kvôli tlaku tretej strany," zdôraznila v Jalte litovská prezidentka.

2 rsc hy