EÚ Turecku: Rokovania nie sú na autopilote, musíte sa snažiť

„Nech nedôjde k omylu. V prístupových rokovaniach nie je žiadny autopilot. Každý krok vpred vyžaduje tvrdú prácu a intenzívnu prípravu kandidátov na členstvo v EÚ“, povedal Rehn v piatok v Bruseli.

Komisár pre rozširovanie uznal pokrok, ktorý zatiaľ Turecko dosiahlo v prístupovom procese, no zdôraznil, že v posledných mesiacoch EÚ nebola svedkom obdobného napredovania.

Existuje podľa neho „naliehavá potreba“ reformovať právny a ústavný rámec ohľadne zákazu politických strán ako aj záruk slobody slova, nezávislosti a plurality médií.

Nedávne správy Európskej komisie a Európskeho parlamentu varovali pred pokračujúcim spomaľovaním reformného procesu v Turecku.

Premiér Erdogan takéto videnie odmieta. Naopak, kritizoval EÚ za uplatňovanie dvojitých štandardov voči jeho krajine v porovnaní s inými kandidátmi. Situáciu označil za „abnormálnu“ a odsúdil proti-tureckú rétoriku v kampani pred európskymi voľbami.

„Niektorí obmedzení politici používajú Turecko ako predvolebný materiál. Je to veľmi nesprávne a veľmi populistické“, povedal novinárom v Bruseli.

Erdogan tiež jasne odmietol narážky na možné alternatívne väzby jeho krajiny k EÚ.

„Nemôžeme akceptovať pozíciu, ktorú zaujali Francúzsko a Nemecko. Taký typ partnerstva neexistuje. Naším cieľom je plné členstvo“.

Tvrdá línia v otázke Cypru

Podľa Rehna sa treba inšpirovať 20. výročím pádu Berlínskeho múru a využiť „historickú možnosť“ na ukončenie rozdelenia Cypru.

Turecký premiér ale povedal, že ak si EÚ myslí, že tento rok to bude „konečné rendez-vous“, na ktorom sa uzavrú rokovania, tak sa mýli. Dal jasne najavo, že Turecko odmieta byť označované za vinníka patovej situácie na Cypre a vyzval EÚ k väčšej angažovanosti v prebiehajúcich rokovaniach o znovu zjednotení ostrova.

Jemný optimizmus o Nabucco

Erdogan je optimistom pokiaľ ide o slávnostný podpis odštartovania vlajkového projektu EÚ v oblasti energetiky – plynovodu Nabucco. Ten má znížiť závislosť EÚ na ruských dodávkach. Ankara signalizuje, že je pripravená pomôcť Nabuccu pred konkurenčným ruským projektom Južná vetva.

Erdogan ale zároveň varoval, že nad projektom stále visia niektoré otázniky a nepristúpilo sa k niektorým „vážnym krokom“. Upozornil napríklad na fakt, že objem plynu, ktorý by mal cezeň prúdiť – 15 miliárd kubíkov  – je len polovica z pôvodne plánovaných 31 miliárd kubíkov. Počas júlového podpisu by sa podľa tureckého premiéra mala dohodnúť aspoň cestovná mapa začiatku výstavby.