EÚ tvrdo na západný Balkán

Na návšteve Albánska použil  Štefan Füle nečakane tvrdý jazyk, keď varoval Tiranu, že pretrvávajúci politický pat bude mať na perspektívu krajiny pristúpiť k EÚ neblahé následky.

Albánska opozičná Socialistická strana, ktorá kontroluje takmer jednu polovicu kresiel v Parlamente už šesť mesiacov jeho činnosť  bojkotuje, čo blokuje prijímanie zákonov, vrátene tých, ktoré majú miestnu legislatívu prispôsobiť európskej.

Albánsko požiadalo o členstvo v EÚ v apríli 2009. V júli ministri zahraničných vecí európskej dvadsaťsedmičky vyhlásili, že sa prihláškou Albánska budú zaoberať až vtedy, čo sa uzavrie problematický volebný proces.

Od minuloročných júnových volieb sa vládnuca Demokratická strana premiéra Saliho Berišu a Socialistická strana opozičného lídra Ediho Ramu obviňujú z volebného podvodu.

„Fungujúci parlament je pre plne fungujúcu demokraciu kľúčový. Ak má súčasný politický pat pretrvávať, mohlo byť to ľahko zabrániť Albánsku, aby dosiahla politické štandrady, ktoré sa očakávajú od každej krajiny, ktorá požiada o členstvo“, povedal Füle.

V demokratickej spoločnosti ako ju poznáme z EÚ nemá bojkot činnosti parlamentu podľa komisára žiadne miesto.

Slovinské fiasko

Z albánskej Tirny odišiel Füle do Brda pri Kranju, kde sa mal zúčastniť regionálnej konferencie o európskej budúcnosti západného Balkánu.

Konferenciu odignoroval srbský prezident Boris Tadić . Dôvodom bola prítomnosť kosovského premiéra Hašima Thačiho. Belehrad vopred varoval, že sa konferencie zúčastní len vtedy, ak tam bude Kosovo zastúpené pod hlavičkou UNMIK, kedže pred jednodstranným vyhlásením nezávislosti bolo Kosovo pod správou OSN.

Füle bol jediným predstaviteľom EÚ na tomto fóre. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy oznámil, že sa podujatia zúčastní iba ak sa ho zúčastnia všetky krajiny regiónu. Belahrad to napriek tomu nepresvedčilo.

Startnutie v Brde bolo prerušené po tom, čo Füle opustil konferenciu 45 minút pred jej plánovaným koncom. „Krajiny musia pochopiť, že spolupráca je užitočná“, cituje miestna tlač českého eurokomisára.

Uznanie Kosova zatiaľ nebolo formulované Srbsku ako podmienka pre vstup do EÚ. Diplomati sa ale zhodujú, že regionálna spolupráca je nevyhnutnosť a bojkot regionálnych stretnutí je s tým v aboslútnom protiklade.

Ďalšie fóra regionánej spolupráce sú naplánované na máj a jún.

Pozície

Albánsky minister zahraničných vecí Ilir Meta priznáva, že pat „neprispieva“ k urýchleniu európskej integrácie krajiny. V rozhovore pre rádio RFE/RL obvinil lídra Socialistickej strany Ediho Ramu, že má požiadavky, ktoré nie sú v súlade s ústavou krajiny.

K možnému prerátaniu hlasov z volieb uviedol, že tak môže urobiť len prokuratúra v prípade, že Socialistická strana predloží dôkaz. „Až pokým tak neurobia ukazuje to, že nemajú záujme vyriešiť túto situáciu, nemajú záujem ani na tom, aby sa otvorili hlasovacie urny ale spochybňujú povesť krajiny len kvôli vlastným záujmom predsedu strany“, povedal minister.