Údajnú chválu Grybauskaiteovej na Lukašenka EK komentovať nebude

Brusel 12. novembra (TASR) – Európska komisia nemieni komentovať vyjadrenie litovskej prezidentky Dalie Grybauskaiteovej o tom, že znovuzvolenie bieloruskej hlavy štátu Alexandra Lukašenka zabezpečí krajine stabilitu a bude limitovať vplyv Ruska v regióne.

"Lukašenko je garanciou ekonomickej a politickej stability v Bielorusku, rovnako ako jeho nezávislosti. Litva by nechcela vidieť druhé Rusko ako svojho suseda," citovala Grybauskaiteovú agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Litovská prezidentka mala tieto vety vysloviť na stretnutí so zástupcami EÚ vo Vilniuse.

"Európska komisia nebude reagovať na údajné vyhlásenia oficiálnych činiteľov členských krajín," nechcela sa vyjadriť k slovám Grybauskaiteovej hovorkyňa vysokej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Maja Kocijančičová.

Litovská hlava štátu bola v októbri na návšteve u Lukašenka, mnohí zahraniční komentátori vyhodnotili jej návštevu ako vyjadrenie podpory pre bieloruského kolegu. Litva je členom EÚ, ktorá ostro kritizuje bieloruský politický režim, ktorý označuje za autoritársku vládu prezidenta a vytýka mu nedodržiavanie ľudských práv a osobných slobôd. Grybauskaiteová bola pred vymenovaním do funkcie prezidentky eurokomisárkou pre finančné plánovanie a rozpočet.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar