Únia má pomáhať s importom demokratických hodnôt do moslimského sveta

Brusel 31. januára (TASR) – Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa dnes ráno vyslovili za pokojný prechod k demokracii v Egypte a Tunisku, čomu má únia pomôcť so svojimi skúsenosťami. Ministri varovali aj pred následkami násilností, ktoré sa rozmohli v severoafrických krajinách.

"Radikalizmus ani z jednej strany prechodom k demokracii určite nenapomáha. Máme v záujme mať stabilný Egypt i stabilné Tunisko," konštatoval taliansky šéf diplomacie Franco Frattini, ktorý sa však staval neutrálne k myšlienke odchodu súčasného prezidenta Husního Mubaraka do politického dôchodku. "My nie sme v situácii, aby sme určovali, kto má odísť a kto má zostať, kto je ten dobrý a kto zlý. Misia Európskej únie má význam len vtedy, ak sa sústredí výlučne na budovanie demokracie v Egypte, ale zatiaľ v prípade Egypta je o nej uvažovať príliš skoro."

Jeho rezortný kolega z Rakúska Michael Spindelegger sa tiež postavil proti prerastaniu násilia v krajine, ktoré by mohlo dostať k moci aj extrémistické skupiny. "Akákoľvek forma extrémizmu je neprijateľná a chceme sa jej vyhnúť," povedal minister.

"Je nesporné, že obyvatelia Tuniska i Egyptu dali najavo, že si želajú zmenu. Európska únia môže do týchto krajín efektívne exportovať demokratické hodnoty, akými sú slobodné voľby alebo sloboda vyjadrovania a tlače," dodal luxemburský šéf diplomacie Jean Asselborn.

Ministri hovorili na úvod zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti. Druhá etapa ich stretnutia v rámci Rady pre zahraničné vzťahy sa práve má sústrediť na postoje voči demonštráciám, ktoré sa rozmohli v moslimských krajinách počas uplynulých dvoch týždňov. Súčasťou agendy má byť aj prijatie sankcií voči režimu bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh