Únia po zmenách v arabskom svete zvýši podporu pre susedskú politiku

Brusel 25. mája (TASR) – Európska únia štedrejšie ocení úsilie štátov južného a východného partnerstva o demokratické reformy a budovanie efektívneho inštitucionálneho rámca v týchto krajinách. Európska komisia prezentovala dnes nové princípy susedskej politiky, ktorá prinesie pre príslušných 16 krajín väčšie možnosti uskutočniť rozvojové projekty zo zdrojov únie.

Pridanie finančných zdrojov, ktoré sú k dispozícii pre postsovietske, blízkovýchodné a severoafrické regióny, ohlásila dnes šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. Pre potenciálne krytie úsilia o demokratické zmeny tak musí únia vyčleniť zo svojho rozpočtu namiesto 5,7 miliardy eur sumu vo výške 6,94 miliardy eur, ktoré budú určené na čerpanie do konca roka 2013. Únia tým reaguje najmä na pád autokratických režimov v severnej Afrike, kde je nevyhnutné čím skôr vyskladať inštitucionálnu mozaiku budúceho demokratického fungovania.

Únia nebude krajinám ako výmenu za poskytované peniaze vnucovať vlastné koncepty demokracie, no pri nových princípoch fungovania spoločnosti bude testovať ich súlad s demokratickými hodnotami.

Dôraz pri obnovenej susedskej politike sa bude klásť aj na mobilitu občanov so sústredením na študentov a mladých vo všeobecnosti. Naďalej chce únia so šestnástkou krajín spolupracovať na poli vízovej liberalizácie i zjednodušenia udeľovania víz pre ich občanov.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gon