EÚ: Únia pomôže Ukrajine pri reformách, Ashtonová upozornila na súdy a práva

Luxemburg/Brusel 15. júna (TASR) – Stála predstaviteľka Európskej únie pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku Catherine Ashtonová dnes prisľúbila pomoc Ukrajine v realizácii politických i hospodárskych reforiem, ktoré postsoviestsku krajinu v blízkej budúcnosti čakajú.

"Vieme, že podnikať reformy v tomto období nie je ľahké, vieme to aj v Európskej únii. Je však kľúčové, aby Ukrajina upevnila svoj demokratický vývoj cez rešpektovanie ľudských práv, právneho štátu a správne riadenie krajiny vládou. Vzťahuje sa to konkrétne na dodržanie slobody prejavu i médií, rešpektovanie práva združovať sa a rozsiahlu reformu justície. Budeme naďalej stáť pri Ukrajine pri prevedení potrebných krokov smerom k reformám a diskutovať o našich prioritách," konštatovala Ashtonová.

Ashtonová ohlásila aj budúce vytvorenie novej obchodnej únie medzi Ukrajinou a EÚ, ktorá by mala "zdvojnásobiť čísla v zahraničnom obchode Ukrajiny".

Pre Ukrajincov je ďalším problémom pretrvávajúca vízová povinnosť pri ceste do krajín európskej dvadsaťsedmičky. Aj keď Ashtonová po dnešnom stretnutí s ukrajinským premiérom Mykolom Azarovom ubezpečila, že posun vpred vo veci existuje, časový termín na zrušenie víz však nestanovila.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar