Únia poskytla 15 miliónov eur na prežitie pre utečencov v kenskom Dadaabe

Brusel 2. augusta (TASR) – Európska únia dnes uvoľnila 15 miliónov eur Keni, ktorá potrebuje pomoc pri zvládnutí zabezpečenia základných potrieb v jednom z najväčších utečeneckých táborov na svete – Dadaabe. Tábor má viac než štvrť milióna obyvateľov, väčšinou somálskeho pôvodu, ktorí opustili svoju vlasť v dôsledku občianskej vojny.

Z celkovej sumy sa desať miliónov poskytne na zaobstaranie pitnej vody, potravín, prístreškov, obstaranie základnej lekárskej starostlivosti. Zvyšných päť miliónov eur je určených pre blízke oblasti, ktoré trápia suchá a ktorých obyvatelia si v dôsledku krutého počasia nedokážu bez pomoci zabezpečiť obživu.

"V súčasnosti žije v utečeneckom tábore v Dadaabe trikrát toľko ľudí, než by za normálnych okolností dokázal pojať. Len v tomto roku bude nútených ďalších 100.000 Somálčanov prekročiť hranice, aby vôbec prežili. Zdroje EÚ by mali prispieť k rozšíreniu tábora, na ktoré už kenská vláda vyhradila územie," konštatovala komisárke pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu a krízovú pomoc Kristalina Georgievová.

Utečenecký tábor asi 100 km od kensko-somálskych hraníc postavili na rozlohe viac než 50 km2 v roku 1991 s tým, že bude mať kapacitu 90.000 ľudí. V súčasnosti ho obýva asi 278.000 utečencov.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar