Únia víta dohodu Iránu o výmene jadrového paliva, no problém to nerieši

Brusel 17. mája (TASR) – Podpis zmluvy o výmene jadrového paliva medzi Iránom, Brazíliou a Tureckom nestačí na to, aby zastavil proces prijatia sprísnených sankčných opatrení Organizáciou Spojených národov voči Iránu. Povedala to dnes hovorkyňa vysokej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Catherine Ashtonovej.

"EÚ víta fakt, že Irán akceptoval návrh Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ale fundamentálne to problém nerieši, pretože pretrváva znepokojenie ohľadne mierového využitia iránskeho jadrového programu. Irán nevyvíja dostatočné úsilie o sprístupnenie svojho programu a nerešpektuje prijaté rezolúcie, preto EÚ naďalej trvá na sprísnení sankcií zo strany Bezpečnostnej rady OSN," povedala v Bruseli Maja Kocijančičová.

Irán potvrdil vyhlásením svojho oficiálneho predstaviteľa, že bude pokračovať v obohacovaní uránu, ktorý chce údajne využiť ako palivo do jadrového reaktora, nezávisle na novej dohode o výmene paliva. "Neexistuje žiaden vzťah medzi zmluvou o výmene a obohacovaním uránu na 20 percent. Budeme v ňom pokračovať," vyhlásil Ali Akbar Salehi, šéf Organizácie pre atómovú energiu v Iráne.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh