Únia vyzvala balkánske krajiny, aby nezneužívali bezvízový styk

Brusel 2. februára (TASR) – Balkánske krajiny, ktoré nedávno získali bezvízový styk so schengenskou oblasťou Európskej únie, by mali povedať svojim občanom, aby tento systém nezneužívali. Vyhlásila dnes Európska komisia v reakcii na nárast balkánskych žiadateľov o azyl v Belgicku.

Belgický premiér Yves Leterme sa minulý týždeň ponosoval na "prudký nárast imigrantov" zo Srbska a Macedónska, ktorým Európska únia, rovnako ako Čiernej Hore, zrušila 19. decembra minulého roka vízovú povinnosť.

Podľa belgických médií požiadalo v krajine o azyl takmer 300 Srbov a Macedónčanov, prevažne etnických Albáncov, z dôvodu úteku pred prenasledovaním. Hovorca EK Michele Cercone povedal, že "veľká väčšina týchto žiadostí o azyl sleduje ekonomické záujmy a má iba malú šancu na úspech".

Naliehal na "krajiny, ktoré nedávno začali mať prospech zo zrušenia víz, aby vyvinuli nevyhnutné úsilie a zabránili nepochopeniu alebo zneužitiu voľného bezvízového pohybu v rámci EÚ svojimi občanmi". "Táto sloboda ide ruka v ruke so zodpovednosťou a je zásadné, aby sa nezneužívali jasné pravidlá, ktoré boli spoločne odsúhlasené," dodal.

Bezvízový systém umožňuje občanom Srbska, Macedónska a Čiernej Hory zdržiavať sa v krajinách Schengenu až do troch mesiacov, zatiaľ čo oficiálni žiadatelia o azyl môžu zostať neobmedzene a majú nárok na finančný príspevok na svoje živobytie zo strany hostiteľskej krajiny.

EK by mala tento rok rozhodnúť o tom, či bezvízový styk rozšíri aj na ďalšie krajiny Balkánu, najmä Bosnu a Hercegovinu a Albánsko.

Zdroj: DPA

3 žab bar