EÚ upozornila Srbsko, že poprením genocídy v Srebrenici prepisuje dejiny

Brusel 4. júna (TASR) – Európska komisia (EK) dnes prostredníctvom svojej hovorkyne varovala Srbsko, že nebude tolerovať pokusy o popieranie genocídy, ktorej sa v roku 1995 na moslimskej populácii v Srebrenici dopustili srbské vojenské jednotky.

"Európska únia rozhodne odmieta akékoľvek pokusy o prepísanie dejín," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa EK Pia Ahrenkilde-Hansenová.

Išlo o oficiálnu reakciu Bruselu na minulotýždňové vyjadrenia novozvoleného srbského prezidenta Tomislava Nikoliča.

Ten pre čiernohorskú štátnu televíziu v programe z 31. mája uviedol, že v bosnianskej enkláve Srebrenica došlo svojho času k masakre, ktorú treba vyšetriť a potrestať, ale genocída to podľa neho nebola.

Hovorkyňa EK upozornila, že podľa verdiktov Medzinárodného súdneho dvora a Medzinárodného trestného súdu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) udalosti zo Srebrenice možno označiť za genocídu.

"Zločiny, ku ktorým došlo v júli 1995, boli zločinmi proti ľudskosti a nikdy nesmieme na to zabudnúť a nesmieme dovoliť, aby sa také niečo zopakovalo," predstavila Hansenová "jasný" postoj EÚ k srebrenickej masakre.

Srbský prezident Nikolič vo štvrtok uviedol, že nechce túto tému neustále udržiavať v popredí záujmu.

Po obsadení Srebrenice bosnianskosrbskými jednotkami došlo v júli 1995 napriek prítomnosti modrých prílb s mandátom Organizácie Spojených národov k brutálnej likvidácii viac ako 7000 moslimských mužov a chlapcov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem