EÚ: Ústavný výbor europarlamentu odporučil Šefčoviča na post podpredsedu EK

Bratislava/Štrasburg 19. januára (TASR) – Ústavný výbor Európskeho parlamentu odporučil dnes dezignovaného slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča na post podpredsedu Európskej komisie zodpovedného za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu.

Výbor tak rozhodol po zhodnotení pondelkového híringu Šefčoviča pred poslancami Európskeho parlamentu. „Naše hodnotenie je pozitívne. Hlasovali sme za neho jednomyseľne,“ potvrdil pre TASR a STV po skončení zasadnutia výboru jeho predseda Carlo Casini.

V hodnotení zaslanom predsedovi EP Jerzymu Buzekovi sa podľa Casiniho uvádza, že Šefčovič je schopný zastávať post člena EK a vykonávať dobre svoje úlohy.

„Objavili sa síce určité výhrady v súvislosti s vyhlásením, ktoré sa mu pripisuje, na čo uviedol, že sa nepamätá, či to tak povedal, ale vysvetlil, že vždy bojoval za rovnoprávnosť menšín, takže presvedčil výbor,“ objasnil Casini.

Na ostatné otázky odpovedal Šefčovič dobre, hoci niekedy skôr príliš všeobecne, ale to platí podľa predsedu výboru o všetkých dezignovaných komisároch.

„Ako som povedal, boli určité výhrady, ale tieto boli odstránené jeho vysvetlením, takže od neho nepožadujeme viac. Myslíme si, že Šefčovič odpovedal dobre na väčšinu otázok, ukázal, že je politikom a diplomatom, má schopnosť reagovať, takže je spravodlivé nespochybňovať ho,“ uzavrel Casini.

Ešte v obedňajších hodinách pritom frakcia ľudovcov vyhlásila, že požaduje od Šefčoviča dodatočné vysvetlenie, pretože objasnenie na híringu týkajúce sa údajných protirómskych výrokov nepovažovali za dostatočné.

Europarlament nebude hlasovať o jednotlivých komisároch, ale o Európskej komisii ako celku. Vzhľadom na to, že bulharská kandidátka Rumjana Želevová stiahla svoju nomináciu a je potrebný híring novej bulharskej dezignovanej komisárky, presúva sa hlasovanie v EP z pôvodne plánovaného 26. januára na 9. februára.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar vs