EÚ uvalila sankcie aj na líbyjskú štátnu firmu National Oil Corporation

Brusel 23. marca (TASR) – Členské štáty Európskej únie sa dnes dohodli na zaradení líbyjskej štátnej firmy National Oil Corporation (NOC) na zoznam sankcionovaných firiem, blízkych režimu Muammara Kaddáfího. Schválenie rozšírenia zoznamu sa udialo tzv. písomnou procedúrou, oznámilo maďarské predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Zoznam pozostával doteraz z viac než 30 jednotlivcov blízkych Kaddáfímu, ktorým boli zmrazené účty v štátoch Európskej únie a vzťahuje sa na nich aj zákaz cestovať do EÚ. Navyše sa na ňom ocitlo aj päť spoločností, medzi nimi Líbyjská centrálna banka či Líbyjský investičný úrad, ktorý má napríklad podiely v európskych firmách. Tieto spoločnosti rovnako ako jednotlivci nemôžu momentálne nijako operovať so svojím majetkom v Európskej únii.

Menoslov právnických osôb bol teraz doplnený o NOC po tom, ako Taliansko prestalo blokovať tento krok. Znamená to zastavenie obchodovania s touto spoločnosťou, rovnako ako s ďalšími piatimi jej dcérskymi spoločnosťami.

Líbya je 17. najväčším producentom ropy na svete, pričom 85 percent jej exportu smeruje do Európy. Taliansko z celkového množstva ropy určenej pre európsky trh dováža asi tretinu a Líbya bola jeho najväčším dodávateľom.

Podľa hovorkyne komisára pre energetiku Marlene Holznerovej by to však nemalo ovplyvniť chod krajiny, pretože líbyjskú ropu nahradila surovina od iných exportérov, zvýšením dodávok pomohla najmä Saudská Arábia.

"Ostatní producenti zvýšili svoju aktivitu a potrebná ropa sa už dodáva," povedala Holznerová pre agentúru DPA.

Únia dnes taktiež zakázala líbyjským lietadlám využívať vzdušný priestor EÚ, pokiaľ by boli podozrivé z prepravy zbraní, žoldnierov alebo podozrivého materiálu. Zákaz sa netýka letov, ktoré by pomohli riešiť humanitárnu situáciu v krajine.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy