EÚ uvalila sankcie na 12 sýrskych ministrov

Brusel 21. októbra (TASR) – Európska únia uvalila dnes sankcie v podobe zmrazenia vkladov a zákazov cestovania na 12 ministrov sýrskej vlády a dvoch popredných sýrskych vojenských predstaviteľov.

Rovnaké sankcie boli uvalené aj na spoločnosť Pangates zo Spojených arabských emirátov, ktorá dodáva ropu režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, informovala agentúra Reuters.

Nové opatrenia postihli 12 ministrov, ktorých Asad vymenoval do funkcie v rámci rekonštrukcie vlády v auguste tohto roka. Podľa EÚ títo ministri, vrátane šéfa rezortu hospodárstva a zahraničného obchodu Hamáma Džazajrího, nesú spoluzodpovednosť za násilné zásahy sýrskeho režimu voči civilnému obyvateľstvu.

Obdobné sankcie prijala únia aj voči dvom predstaviteľom sýrskej armády: poprednému činiteľovi spravodajskej služby vzdušných síl Muhamadovi Bilálovi a Ahmadovi Ghannánovi, veliteľovi raketovej brigády zodpovednej za odpaľovanie rakiet Scud na civilné ciele.

Nové sankcie sú súčasťou postupného sprísňovania západných sankcií voči režimu prezidenta Asada, ktorý sa drží pri moci napriek tri roky trvajúcej občianskej vojne v Sýrii.

1 rsc gon