EÚ uvalila sankcie na ďalších sýrskych podnikateľov

Brusel 7. marca (TASR) – Sankcie na niekoľkých podnikateľov v podobe zákazu cestovania a zmrazenia ich účtov v súvislosti s krízou v Sýrii uvalila dnes Európska únia v rámci svojho najnovšieho pokusu o zvýšenie tlaku na režim Bašára Asada. Informovala o tom agentúra DPA.

EÚ priebežne uvaľuje sankcie proti sýrskemu režimu a jeho spojencom už od vypuknutia občianskej vojny v tejto blízkovýchodnej krajine, ktorá si od roku 2011 vyžiadala vyše 200.000 ľudských životov.

Najnovší balíček reštriktívnych opatrení, zosumarizovaný v piatok, je namierený proti siedmim osobám a šiestim subjektom. Identifikoval ich dnes – v deň, keď opatrenia vstúpili do platnosti – oficiálny vestník Európskej únie.

Medzi potrestané osoby patria riaditelia inštitúcií Organization for Technological Industries, Pangates International a Syrian Scientific Studies and Research Centre (SSRC), ktorí podľa EÚ pomáhajú zásobovať sýrsky režim chemickými zbraňami a ropou.

Ďalší sankcionovaný podnikateľ, George Haswani, je obvinený z toho, že je sprostredkovateľom obchodných rokovaní nákupu ropy od extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) pre sýrsky režim. Dvaja ďalší majú prepojenie na oceliareň, ktorá, ako tvrdí EÚ, taví oceľ nazhromaždenú v „oblastiach zničených sýrskym režimom“.

Šiestimi subjektmi na čiernej listine sú spoločnosti s prepojením na menovaných podnikateľov, ako aj DK Group so sídlom v Libanone, ktorá podľa Európskej únie „dodáva nové bankovky Sýrskej centrálnej banke“.

V súvislosti s krízou v Sýrii vydala už EÚ zákazy cestovania a zmrazila kontá celkovo 218 ľuďom a 69 subjektom.

3 dem